Astrofizikçi bir kara delik hayal etmenize yardımcı oluyor – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
merak ediyor uzmanlar tarafından yanıtlanan bir dizi rastgele sorudur. Bu giriş için astrofizikçiye sorduk Avi LoebBilim’ın kurucu direktörü Kara Delik Girişimievrendeki en korkunç boşluğu hayal etmemize yardımcı olmak için.

Kara delik, yerçekiminin ışığın bile kaçamayacağı kadar güçlü olduğu uzayda bir bölgedir. Uzay ve zamanın aşırı bir yapısıdır. Karadeliklerin oluşmasının bir yolu, bir yıldızın nükleer yakıtını tüketmesi ve onu yerçekimine karşı destekleyecek bir enerji kaynağı olmadığı için çökmesidir. Bu olduğunda, madde kara deliğin ufkunu geçtikten sonra ışık yayamaz. Bir kara deliğin çekilmiş sadece iki görüntüsünde, kara deliğin etrafında bir ışık halkası vardır çünkü kara delik oluşurken madde son derece hızlı hareket eder, ışık hızına yakındır ve muazzam bir enerji salınımı vardır. ve radyasyon. Onlara kara delik diyoruz çünkü madde bir kara deliğin içine düştüğünde ve artık radyasyon kalmadığında, tamamen karanlık ve bizim için görünmez hale geliyor.

“Kızımın okulunda bir keresinde 4. sınıflara kara deliklerle ilgili bir sunum yapmıştım. Bir çocuk bana kara deliğin içine girerse vücuduna ne olacağını sordu. Açıklamaya başladığımda öğretmen beni durdurdu ve kara deliğin çocuklar kabus görürdü.”

Jon Chase/Bilim Personel Fotoğrafçısı

Kara delik gerçekten bir delik midir? Cevabı bilmiyoruz. Bildiğimiz şey, kara deliğin merkezine yakın bir yerde, maddenin yoğunluğunun sonsuz olduğu ve yerçekiminin çok güçlü olduğu, tekillik adı verilen bir nokta olduğudur. Einstein’ın genel görelilik teorisi, orada ne olacağını tahmin edemez. Prensip olarak, bir astronotun kara deliğe girdiğini hayal edebilirsiniz. Tekilliğe yaklaştıkça, bedeni yerçekimi tarafından parçalanacaktı. Bir keresinde kızımın okulunda dördüncü sınıflara kara delikler hakkında bir sunum yapmıştım. Bir çocuk bana bir kara deliğin içine girerse vücuduna ne olacağını sordu. Açıklamaya başladığımda öğretmen çocukların kabus göreceğini söyleyerek beni durdurdu.

Karadeliklerle ilgili en yaygın yanılgılardan biri, onların başka bir evrene açılan bir portal olduğudur. Başka bir evren var mı bilmiyoruz. Bunun için hiçbir kanıtımız yok. Tek gördüğümüz kendi evrenimiz ve evrenin genişlediğini bilsek de gidebileceğimiz başka bir yer olup olmadığını bilmiyoruz. Tahmin etmem gerekirse, bir kara deliğin içine düşerseniz, sonunda bir kara deliğin içinde olduğunuzu söyleyebilirim. Kuantum yerçekimi teorimiz olmadığı için, orada tam olarak ne olduğunu gerçekten hesaplayamıyoruz.

Kara deliklerin incelenmesi iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi çevreseldir, bir astrofizikçinin umursadığı da budur: Kara deliklerin çevreleri üzerinde çok büyük bir etkisi vardır çünkü maddeden enerji elde etmede çok verimlidirler ve saldıkları enerji galaksilerin evrimini önemli ölçüde etkileyebilir. İkinci yön daha temeldir. Bir kara deliğin merkezinde ne olduğunu bilmiyoruz çünkü Einstein’ın teorisi eksik. Maddenin davranışını küçük ölçekte tanımlayan kuantum mekaniği ile yerçekimini birleştirmek için geliştirdiğimiz herhangi bir teori, evrenin sırlarını açığa çıkaracaktır. Bir kara deliğin merkezine yakın bir yerde neler olduğunu anlarsak, Büyük Patlama’dan önce ne olduğunu da çözebileceğiz.
— Bilim Personel Yazarı Liz Mineo’ya söylendiği gibi

Ayrıca Wondering serisinde

Bisiklet şeridinde bisikletçi.

Beagle çizimi.

Çiftin profillerinin çizimi, üzerinde kalbi olan evi oluşturur.

Biri gülümseyen, biri kıskanan iki emoji karakteri.

Günlük Gazete

En son Bilim haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.