Barbekü hakkında ders alın, termodinamik ile serbestçe serpin – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
Furman oradan devraldı, o konuşurken verandaya yerleştirilmiş büyük, silindirik tütsülüğün etrafında dolaştı, ara sıra bacasından sürüklenen ve dalgalanan sabit dumanın içinden geçti. Kiraz ağacı tadı ve kırmızımsı rengi taşıyan ısının ete yayılmasının pratik tarafını detaylandırdı. Ayrıca o ve Weitz, kemik iliğindeki kanın ete yayılma sürecini ve kırmızı renkli bir “duman halkasının”, düşük ve yavaş yapılan, düzgün pişirilmiş barbekünün bir işareti olduğunu tartıştılar.

Furman, “Barbekü pişirmenin bana bilim dersi vereceğini hiç düşünmemiştim, ama barbekü pişirmede bu kadar çok bilim olduğunu bilmiyordum” dedi.

Furman, izleyicilerden gelen sorulara göre büyük ilgi gören mangal tekniklerinden de bahsetti. Zaman önemli bir unsurdur, ancak ne zaman bittiğini söylemek için bir saat kullanılması konusunda uyardı. Bunun yerine ete geç dedi. Kaburgalar için termometre kullanmıyor, parmağıyla kemiğe yakın bir yeri dürtüyor. Geçerse iş bitmiştir. Örneğin Pazartesi günü saat 1’de kaburgaları taktı ve yaklaşık 3½ saat sonra yapıldı. İzleyicilerin örneklemesi için sıcak olmaları için onları daha düşük bir sıcaklıkta sigara içen içinde tuttu.

Furman, sigara içen kişiyi gaza getirmek için kömür bacası kullandığını, soslarında ve losyonlarında neden şeker kullanmadığını (yanıyor), kurumuş beyaz etli tavuğu nasıl kurtaracağını (zahmet etme, sadece siyah et al, kuruması zor olan) ve özellikle döş için iyi bir et parçası kullanmanın önemini vurguladı. Ayrıca hayattaki birçok şey gibi mangalda da pratik ve tekrarlamanın beceri geliştirdiğini söyledi.

Furman, “Tutarlılık barbeküde anahtardır” dedi. “Sadece mangal yapmak değil, her türlü yemeği pişirmek. Yapacak bir işim yoksa, garaj yolumda göğüs eti pişiriyor olacağım. Onu yemeyeceğim; Ben sadece pişireceğim.”

Ders dizisi, aynı konuyla ilgili bir Bilim Koleji sınıfının bir ürünüdür ve Furman, geçen yıl yaptığı gibi, kampüse yaptığı iki günlük ziyaretinin ikinci gününü Salı günü kaburgalarından örnek almaları gereken öğrencilerle konuşarak geçirdi.

Kimya mühendisliği ve uygulamalı malzemeler alanında kıdemli öğretmen olan Sörensen, konuşmaları organize ettiği ve sınıfa ders verdiği yıllar boyunca, aşçıların ve bilim adamlarının işlerine yaklaşımları arasındaki benzerliklerin yanı sıra konuşmanın güçlü çekiciliğini takdir ettiğini söyledi. yemek izleyicileri etkiler.

Sörensen, “Yemekle ilgili herkesi etkileyen bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi. “Onlar da merak ediyor. Nasıl daha iyi bir döş yapılacağını bilmek istiyorlar. Farkında olmadan bilim insanıdırlar.”

İlgili

Flour Bakery'nin kurucusu Joanne Chang '91, Harvard'ın bir parçası olarak 500 dinleyiciye şekerin bilimini ve mutfaktaki çok yönlülüğünü gösterdi. Bilim ve Aşçılık halka açık ders dizisi.