Bilim’ı iklim ilerlemesi konusunda birleştirmek – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
GAZETE: Enstitü, iklim değişikliği nedeniyle karşılaşılan zorluklarla mücadelede Bilim’ın rolünü nasıl güçlendirecek?

STOKLAMAK: Güçlü bir konumdan başladığımızı vurgulamama izin verin. Fakültemizde iklim bilimi, çevre ve iklim hukuku, uluslararası iklim müzakereleri, mühendislik, çevresel beşeri bilimler, enerji sistemi modelleme, iş sürdürülebilirliği ve iklim değişikliğinin sağlık ve ekosistem etkileri alanlarında uluslararası liderler bulunmaktadır. İklimle ilgili konularda giderek artan sayıda kursumuz var. Kurumsal olarak, Bilim Üniversitesi Çevre Merkezi yıllardır bir iklim ve çevre akademisyenleri topluluğu oluşturmuş ve öğrencilerimize önemli eğitim fırsatları sağlamıştır. Ve öğrencilerimizin çoğu, karşı karşıya olduğumuz sayısız iklim sorunu konusunda ilerleme kaydetmeye derinden bağlı.

Salata Enstitüsü, Bilim çapında bir girişim olduğundan, bu güçleri bir araya getirebilir ve güçlendirebilir. Bilim’ın küresel bir araya getirme gücünden yararlanabilir. Okullarımız, kendi alanlarında bireysel olarak önde gelen liderlerdir. Ancak, hem daha yüksek bir görünürlük düzeyi hem de daha yüksek bir etki derecesi sağlayacak olan, Üniversitenin küresel itibarıdır. Salata Enstitüsü, paydaşları çok çeşitli konularda bir araya getirebilecek. Bu grupları Bilim ve ötesindeki önde gelen düşünürlerle çoğaltarak, bugünün ve yarının acil iklim değişikliği sorunlarına pratik çözümler getirebileceğiz.

“Amacımız, Bilim’ın güçlerini ve güçlü yanlarını kullanmaktır; böylece öğretim üyeleri, öğrenciler, personel ve mezunlar birlikte gerçekten anlamlı, yapıcı iklim ilerlemesi sağlamak için direksiyona omuz verebiliriz.”

— Jim Stock, iklim ve sürdürülebilirlikten sorumlu Amir Yardımcısı

GAZETE: Enstitü Haziran ayında ilan edildi ve siz şimdiden bu işe başladınız. Son birkaç ayda, ilk iş düzeni neydi ve Bilim topluluğu önümüzdeki aylarda ne bekleyebilir?

STOKLAMAK: Dört paralel yol üzerinde çalışıyoruz. İlk yol araştırmayı, özellikle de farklı Okulları kapsayan, farklı disiplinleri kapsayan ve gerçek dünyadaki etkili iklim çözümlerine odaklanan araştırmaları geliştirmektir. Bu araştırmaya, İklim Araştırma Kümeleri Programı adını verdiğimiz ve iklim sorunlarına etkili çözümlere odaklanan iddialı, okullar arası çabalara önemli hibeler verecek olan bir program öncülük etti. Haziran ayında bir beyin fırtınası oturumunda sunulan 43 birinci tur teklif aldık ve önümüzdeki birkaç ay içinde ödülleri açıklamayı bekliyoruz. Bu süregelen bir fırsat ve enstitünün devam eden bir programı olacaktır.

İkinci bir çalışma akışı iklim eğitimidir. İlkbaharda, lisans ve lisansüstü iklim eğitimini gözden geçirmek için bir komite kurduk ve enstitü tavsiyelerinin uygulanmasına yardımcı olacak. Bu çalışmanın merkezinde Bilim’daki iklim kursları için kalan karşılanmamış talebi karşılamak ve tutarlı ve iddialı bir iklim eğitimi sağlamak için farklı Okullarda çalışmak olacak. Öğrencilerimizi yarının iklim liderleri olmaya hazırlamamız gerekiyor – bu, iklim girişiminin ve enstitünün heyecan verici görevlerinden biri ve topluluğumuzda büyük bir coşku var.

Üzerinde çalıştığımız üçüncü şey, yeni öğretim üyelerini işe almak ve daha fazla öğretim üyesini iklimle ilgili işlere dahil etmektir. Bu konuda şimdiden çok fazla enerji harcandı: Kennedy Okulu geçen yıl iklimle ilgili alanlarda birkaç teklifte bulundu ve Fen-Edebiyat Fakültesi ile SEAS bu yıl iklimle ilgili kümelenme araştırmaları yapıyor. Bunlar, iklim konularında çalışan dünya lideri öğretim üyelerinin sayısını artıracak önemli taahhütlerdir.

Son olarak, çalışacağımız dördüncü alan, dış etkimizi genişletmektir. Enstitünün Üniversite genelindeki öğretim üyelerini bir araya getirme ve bu ortak çalışmayı desteklemek için kaynak sağlama yeteneği, Bilim’ın küresel bir araya getirme gücünden yararlanma becerisiyle birleştiğinde, yeni bir görünürlük ve etki düzeyine ulaşmamızı sağlayacaktır. Bunu önümüzdeki yıl içinde kullanıma sunacağız, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

GAZETE: Enstitünün uzun vadeli misyonunu gerçekleştirmesi için konumlandırılması açısından en önemli şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

STOKLAMAK: Bilim’ın çok güçlü bir temeli ve çok fazla potansiyeli var. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve mezunlar arasında daha fazlasını yapmak için muazzam bir destek var. Melanie ve Jean Salata’nın cömertliği sayesinde, artık bu coşkuyu harekete geçirecek temele sahibiz. Salata Enstitüsü, etkimizi bir sonraki seviyeye taşımamızı sağlayacak, böylece Bilim göze çarpan, ilgili ve etkili iklim araştırması ve öğretimindeki liderliğiyle tanınacaktır.

GAZETE: Enstitü hakkında düşündüğümüzde bundan bir yıl sonra ne beklemeliyiz ve başarıyı nasıl ölçeceksiniz?

STOKLAMAK: İşbirlikçi araştırma, eğitim, öğretim üyesi işe alma ve katılım konularında yönetim kurulu genelinde ilerleme. İleriye bakıldığında, eğitimlerini iklim değişikliğiyle mücadeleye adamak isteyen aday öğrencilerin önce Bilim’ı düşünmeleri önemli bir hedeftir.

Hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak, tüm topluluğumuzun coşkulu desteğini ve katılımını ve Okullar arası misyonun benimsenmesini gerektirecektir. Salata Enstitüsü, bu misyonu gerçekleştirmek için merkez, temel kurum olacak ve heyecan verici bir başlangıç yapıyoruz.