Çanakkale Assos Gezi Rehberi

Bakec

Member
Çanakkale’yi şanlı tarihiyle bilsek de aslen İstanbul’a birkaç saat uzaklıktaki ili hafta sonu kaçaklarınıza dahil etmeyi asla düşündünüz mü? Hepimiz güneye kaçarken siz bir değişim yapın ve bakir koylarını gezmeye tarihle harmanlanmış masmavi sularına dalmaya, daracık yollarını arşınlamaya çıkın. Çanakkale seyahat planı bizden, gezmesi sizden olsun o halde!Çanakkale denince çoğumuzun aklına ilk gelen şeyler 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü, Şehitlik, Gelibolu, Çanakkale Boğazı, Çanakkale Assos, Truva Atı ve çevresindeki antik şehir… Hâlbuki kıyısında o denli fazlaca gezecek yer var ki, bu bölgede yalnız Assos ve Behramkale’ye gittiyseniz, bizce güzel bir rota planına ihtiyacınız var. Bu 2 yer haricinde da gezilecek o denli koy var ki…Bu yıl uygun olduğunuz bir aralıkta dinlence günlerinizi değerlendirerek – bilhassa de İstanbul ya da İzmir’de yaşayanlar için yakın rota olması sebebiyle – güzel bir Çanakkale gezisi yapabilirsiniz.

Hadi o vakit hem yüzmeye hem de bolca keşifli zamanı bir geziye çıkmaya ne dersiniz? Çanakkale -17- sizi keşfetmeniz için bekliyor. Çanakkale için başlangıç rotası Assos. Bu noktadan başlayarak sizler için 5 günlük Assos Canakkale seyahat planı hazırladık. Assos rotası için aşağıdaki haritaya da tıklayabilirsiniz. Siz alın, okuyun, 1 günlük ya da hafta sonu için, olmadı 1 haftalık plan yapın.

Ilıman Akdeniz ikliminin görüldüğü Assos’ta aşırı bunaltıcı bir sıcak yok. Bu yüzden Assos dinlence açısından bakılırsa bir tek yazın değil ilkbahar ve sonbaharda da gezilebilecek bir yer. Doğal olarak yaz akşamları gene de tedbiri elden bırakmamak adına bir hırka almak gerekebilir. Deniz suyu da yazın ne sıcak ne de üşütecek derecede soğuk. Tam karar diyebiliriz.
Zeytincilik ve küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu bölgede, geçim deposu tarıma dayalı denebilir. Zeytinyağı, zeytinyağı sabunları ve türevleri de ek iş alanları olarak türemiş, yazın gezgin kaynadığı için satışlardan memnun köylüler fakat kışın in cin top oynadığı için meydan kendilerine kalıyormuş. Bir nevi yazın çalış, kışın ye mantığı.

Assos nerede?
Assos, Çanakkale’de aslına bakarsak fakat merkeze oldukça uzak olduğundan Ayvacık ilçesine bağlı diyebiliriz. Buraya 17 km uzaklıktadır.Çanakkale Assos arası, merkezden 80 kilometre ve ortalama 1 saat 11 dakika,
Balıkesir Assos arası 152 kilometre ve ortalama 2 saat 18 dakika,
İzmir Assos arası 254 kilomete ve ortalama 3 saat 53 dakika,
İstanbul Assos arası Beşiktaş’tan 442 kilometre ve ortalama 5 saat 33 dakika sürüyor.

Assos haritasıAssos nerede? Assos haritasıAssos iyi mi gidilir?
İstanbul-Tekirdağ üstünden 400 km. mesafe kat ederek Assos’a ulaşabilirsiniz.
ARAÇLA: Eğer İstanbul’dan kendi arabanızla gidecekseniz; Lâpseki’den Ayvacık’a giden yolu takip ederek Assos yönüne saptıktan sonrasında dar ve virajlı bir yola giriyorsunuz. Bu yolda dikkatli olmalısınız. Üç yol ağzına ulaşınca sol tarafa yönlendiren Kadırga Koyu tabelasını görmüş olacaksınız.

Feribot kullanmadan İstanbul-Assos arası 462 kilometre ve ortalama 6 saat 34 dakika şeklinde uzun bir süre alıyor.Eğer feribot kullanıp yolunuzu birazcık kısaltmak isterseniz kullanabileceğiniz 3 tane feribot ve 1 tane de süratli feribot seçeneğiniz var.Gelibolu-Lapseki arası feribot 20 dakika, Eceabat-Çanakkale arası feribot 15 dakika, Kilitbahir-Çanakkale arasındaki feribot da 7 dakika sürüyor.

Assos gezilecek bölgeler
Assos Çanakkale gezilecek bölgeler listesini aşağıda aktarmaya çalıştık. Assos da gezilecek bölgeler listesine saat saat ne yapmanız icap ettiğini yazdık ki 1 gün için ya da bir tek hafta sonu gelenler zamanını verimli geçirebilsinler.
1. Assos Kadırga Koyunda sabahtan akşam üstü 15:00’e kadar yüzün
Uzun, mavi bayraklı fakat taşlık bir plajı olan koyda boylu süresince yer edinmiş motel, barıncak ve butik otel görebilirsiniz. Denize girdiğinizde belli bir süre taşların üstünde yürümeniz lazım. Uzun kumsalı ve arkasındaki dağlarla bütünleşmiş bakir sayılabilecek kafa dinleme yeri. Kadırga koyu Assos un denizi cam şeklinde saydam, temiz, denizin dibindeki taşları tek tek sayabilirsiniz.
Assos Çanakkale Kadırga Koyu
Assos Kadırga Koyu
2. Behramkale Köyü’ne günü batırmaya çıkın, gün batımından 3-4 saat ilkin gelin
Behramkale, Assos‘un tepedeki gözcüsü şeklinde. Assos’tan 3 km’lik dar bir yol ile ulaşabileceğiniz Behramkale, ulaşılması zor, giderken sağ tarafı yar olan ve dikkatli gidilmesi ihtiyaç duyulan bir yola, tepesinde Assos Antik Şehir’in olduğu zamanı açıdan mühim bir yer. Girişinde Aristo Heykeli’ni görebilirsiniz. Yukarı çıktıkça eğimi artan bir yokuştan çıkarak köyün giriş kısmına aracınızı bırakıp keşfe çıkabilirsiniz. Yürürken içinize çektiğiniz oksijen, zamanı köy evleri, sıcacık içinizi ısıtan güneş ve tabiat ve yolun sonunda köyün en tepesinde konumlanmış Assos Antik kenti sizi zamanı bir atmosferin içinde rahatlatmayı garantiliyor.Eski taş evler birer tarih mirası ve koruma altında, çivi bile çakamazsınız buraya, zira seneler ilkin sit alanı olarak duyuru edilmiş.
Köylü satıcıları görmek kaçınılmaz; çeşit çeşit renkte ve ebatta bandana, zeytinyağı sabunu, envai çeşit nebat reçelleri, kekik, muhtemelen adını ilk kez duyacağınız otlar, bulgur, tarhana, adaçayı ve hediyelik eşya satıcıları var. Bir tek Türk değil, yabancı birçok turiste rastlamanız mümkün. “Backpacker” gezgin yoğunluğu oldukça çok burada.
Köyün merkezinde bulunan köy kahvesinde soluklanıp höşmerim eşliğinde damla sakızlı köy kahvesi içebilirsiniz.
Assos Behramkale otelleri için arama yapmış olursanız karşısınıza birçok tal butik otel çıkacaktır. İzmir’de Alaçatı her neyse burası da Çanakkale için odur diyoruz.


3. Hülya Sanat Evi
Behramkale Köyü‘nde eski bir Assos evinin içinde, ortamın doğallığı korunarak oluşturulmuş sanat odaları olan bu yerde Ebru emekleri, cam atölyesi benzer biçimde emekler da bulunabilirsiniz.
4. Hüdavendigar Camii
Behramkale Köyü‘nün en tepesine ulaştığında görebileceğiniz zamanı bir yapıdır. Hüdavendigar Devri’nden gelen, klasik bir Osmanlı mimarisine ilişkin bulunduğunu derhal belli eden, kale duvarına benzeyen bir cami.
Behramkale’de Köyüm restorana muhakkak gidin, mantısına ve otlu salatasına bayılacaksınız.
Ayrıca her yerde olduğu şeklinde burada da köy kedilerinden bahsetmemek olmaz, köy sakinleri tarafınca beslenen ve insanlara alışık olan birçok kedi ve kedi yavrusu görmeniz mümkün.
Assos Behramkale Köyü
Assos Hüdavendigar Cami
5. Assos Antik Kentine günü batırmak için gelin
Behramkale Köyünü keşfetmek kolay değil demiştik, birazcık yorulmanız gerekiyor fakat buna değiyor. En tepesinde, Hüdavendigar Cami’nin tam karşı çaprazında bulunan ve M.Ö. 6.yy’a kadar dayanan tarihe haiz Antik Şehir’in içinde neler görebilirsiniz peki?
Athena Tapınağı: Kentin koruyucu tanrıçasının tapınağı
Agora: Şehir merkezi
Gymnasium: Spor meydana getirilen yer
Meclis: Mühim kararların alındığı yapı
Tiyatro: Athena Tapınağı’nın cenup yamacında, çeşitli gösterilerin sergilendiği sahne
Nekropol: Mezarlık
Stoa: Merasim meydana getirilen yer
Buraya müze kart ile girebilirsiniz; eğer yoksa 10 TL vererek giriş yapabilirsiniz. Sönmüş bir yanardağın üstüne kurulmuş ve andezit taşı da sönmüş volkandan geri kalan oldukça dayanıklı bir taş ve antik çağlarda da bayağı meşhurmuş.
Gelelim manzarasına, denizden 236 metre yüksekliğe haiz Antik Şehir’in manzarası karşısında büyülenmemeniz imkânsız.
Assos Antik Kenti

Assos Athena Tapınağı
Assos Antik Kentinden Görünüm
6. Assos Antik Liman’a gece gezmesi için gelin, gündüz gelirseniz denize de girebilirsiniz
Antik liman, Assos‘un deniz tarafındaki yeri. Buraya Behramkale’den direkt gelmek isterseniz, aracınızla daracık bir yokuştan (sağınıza uçurumu alarak) dikkatlice inmeniz gerekiyor. Tek şeritlik bir yolsa mesele değil doğal olarak fakat normalde çift yön için yapılmış olan yolda inerken ödünüz kopabilir karşıdan otomobil gelecek diye. İşte tam da bu adrenalini yaşarken ve hedefe an be an yaklaşırken içinizdeki o korku mutluluğa dönüşecek. Akşamüstü için önereceğimiz Antik Liman, hem zamanı ve korunmuş taş butik otelleriyle, şirin balıkçı restoranlarıyla, hem de deniziyle büyüleyici. Ayrıca, yolun sonuna dek inmeyip aracınızı otoparka da bırakabilirsiniz. Yol üstünde göreceğiniz Rıhtım Büfe’de atıştırmalık bir şeyler alıp manzaranın keyfini yukarıdan çıkarabilir, kucak kucak fotoğraf çekebilirsiniz.