Kökleri çocukluktan gelen iklim değişikliğiyle mücadele etme arzusu – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
Projeler, ürettikleri verileri petrol ve gaz altyapısından kaynaklanan metan emisyonlarını 2025 yılına kadar neredeyse yarı yarıya azaltmak için kullanmayı uman Çevre Savunma Fonu ile işbirliği içinde yürütülüyor. Chulakadabba’nın rolü, verilerdeki metan kaynaklarını ölçen algoritmalar tasarlamaktır.

Karbondioksit, iklimi ısıtan bir gaz olarak dikkatin çoğunu çekmiş olsa da, metan önemli bir katkı sağlıyor – kabaca CO’nun yüzde 25’i.2 – gezegeni ısıtmak için, dedi Wofsy. Karbondioksitten çok daha güçlü bir sera gazı olduğu için, bu etkiyi elde etmek için çok daha az metan salınır, bu nedenle Wofsy onu iklim iyileştirmede “düşük asılı meyve” olarak adlandırır.

Chulakadabba yıllardır çevreye yardım etmenin yollarını arıyor. Ortaokulda, atık sudan bakırı çıkarmak için bir zamanlar oynadığı endüstriyel kili (sektörde “ağartma toprağı” olarak adlandırılır) kullanan bir proje yarattı.

Chulakadabba, proje hakkında “Bu sorunun beni doğrudan etkilediğini hissettim ve bu konuda bir şeyler yapabilmek benim için büyüleyiciydi” dedi. “Küçük ölçekliydi ama onu daha büyük bir şeye dönüştürme ihtimalim vardı.”

Ayrıca dizide

Çevreciler hurma yağının işlenmesinin havayı ve suyu kirleten kirleticiler yarattığını söylüyor, ancak belki de endüstrinin oluşturduğu en büyük çevresel tehdit, özellikle Asya, Afrika, ve Latin Amerika.

Chulakadabba ABD’ye taşındı ve liseyi New Jersey’de bitirdi. Lisans eğitimi için MIT’deyken, iç mekan hava kirliliği üzerine araştırmalar yaptı, bir gölde metan emisyonlarını tespit etti, Çin’deki iklim etkilerini incelemek için modeller yaptı ve bitkilerin su mevcudiyetine tepkisini ölçmek için uydu verilerini kullandı.

Chulakadabba, “Çevreyle ilgili bir şeyler yapmak istediğimi bilsem de ne yapmak istediğimi gerçekten bilmiyordum,” dedi. “Sonunda fabrikaya geri dönüp orayı daha yeşil yapmak ya da en azından o bölgedeki insanların yaşam kalitesini iyileştirmek istiyorum. Ailem fabrikadan yararlandı. Bu sayede iyi bir eğitim aldım, bu yüzden geri dönüp iyi bir şeyler yapmak istiyorum.”

Chulakadabba, MIT’de geçirdiği yılların kendisini en çok geniş etkileri olan projelerle ilgilendiğine ikna ettiğini söyledi.

Chulakadabba, “Daha büyük etkisi olan bir şey yapmaktan zevk aldım” dedi. “Bugünün en önemli sorununun iklim değişikliği olduğunu hissediyorum ve bununla ilgili bir şeyler yapabilirsem daha geniş bir insan grubuna yardımcı olabilirim.”

MIT mezuniyeti yaklaşırken, Chulakadabba birkaç çevre mühendisliği yüksek lisans programına baktı. Hesaplama ve deneyi harmanlayan bir program istiyordu, ancak çoğu programın ağırlıklı olarak birine veya diğerine odaklandığını gördü. Danışmanı, Wofsy ile konuşmasını önerdi ve MethaneSAT hakkında ne kadar çok şey öğrenirse, o kadar uygun olacağını düşündü.

Bununla birlikte, projeyi kabul etmesi için konuşması gerekiyordu, çünkü Wofsy ona bunun bir doktora için ideal olmadığını söyledi. Nihai hedefi, yeni bilgi oluşturmaya odaklanmak yerine metan emisyonları etrafındaki politikayı etkilemekti. Wofsy, bunun ortaya çıkan bilimsel makale sayısını azaltabileceği konusunda uyardı. Ancak Chulakadabba silahlarına bağlı kaldı ve Wofsy, çabaya katılmasına izin verdi.

Wofsy, Chulakadabba’nın çalışmalarının pratik etki yaratmak için bilimin ötesine geçtiği fikrini benimseyen – hatta bunda ısrar eden – modern bir lisansüstü öğrenci grubu arasında yer aldığını söyledi. Mezun öğrenciler – diğer üçü Chulakadabba ile birlikte MetaneSat üzerinde çalışıyor – her zaman çalışmalarının etkili olmasını istemiş olsa da, o, belki de hükümetin iklim değişikliği konusunda her geçen gün daha da kötüleşen ve önemli bir etkiye sahip olan eylemsizliği konusundaki hayal kırıklığından kaynaklandığı için bugün bunun daha önemli göründüğünü söyledi. gerçek varoluşsal tehdit.

Wofsy, “Bu nesildeki öğrencilerin büyük bir kısmının dünyayı daha iyi bir yer yapmak için güçlü bir şekilde motive olduğu ortaya çıktı” dedi. “Ph.D. bu alanda normal Ph.D.’den biraz farklı olabilir. Belki o kadar çok gazete alamazlar. Etkiyi görerek telafi edildikleri sürece bu onlar için sorun değil.

Günlük Gazete

En son Bilim haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.