Kurtulanlar Anlatıyor! Instagram, Twitter ve TikTok’u Sildikten daha sonra Hayatlarında Neler Değişmiş?

Mustafa

New member
Toplumsal medya kullanmayı bırakmak günümüzde yapılabilecek en yürekli hareketlerden biri olabilir. Bir çoğumuz her gün lanet olsun diyerek Instagram, Twitter, TikTok vs. üzere uygulamaları silmek istiyoruz. Lakin bunu yapabilen şahısların sayısı her geçen gün artıyor. Bu adımı atan bireyler hayatlarında nelerin değiştiğini anlatıyor. Onlar kulak kabartıyoruz.

Sizin de aklınızdan en az bir defa “Sileceğim bütün toplumsal medya uygulamalarını” niyeti katiyen geçmiştir.

Ne yazık ki bu kanıyı harekete geçirme konusunda epeyce azımız başarılı oluyor. Kimilerimiz kısa periyodik olarak silse de bağımlılar üzere yeniden yükleyip kaldığımız yerden devam ediyoruz. Zira toplumsal medya artık eskisi üzere toplumsallaşmak için az kullanılan bir araç değil tersine toplumsallaşmanın en değerli ögesi haline geldi.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla platformda “Twitter’a veda etmeyi düşünüyorum” telaffuzları çoğaldı.

Ama bu yeni bir telaffuz değil zira daha öncesinde Facebook’u siliyoruz, Instagram’dan kurtuluyoruz üzere akımlar gündeme gelmişti.

2021 bilgilerine göre ABD’de nüfusun yüzde 70’i en az bir toplumsal medya platformu kullanmakta. Bu oran beş yıldır neredeyse tıpkı kalmış.

Facebook, Şubat 2022’de yayınladığı bir raporla 10 yılı aşkın bir süre daha sonra birinci kere günlük faal kullanıcı sayısında düşüş yaşadı.

Çevrimiçi bir terapi şirketi olan Talkspace’in klinik yöneticilerinden Kate Rosenblatt, “Bunlar, insanları toplumsal medyada ne kadar vakit harcamak istediklerini düşünmeye itiyor” sözlerini kullanmakta. Twitter, Facebook ve Instagram’dan ayrılan bir fazlaca kişi daha keyifli olduklarını söylüyor fakat birtakım şeyleri özlediklerini de lisana getiriyorlar.

28 yaşındaki sanatçı Kimberly Katiti, faal kullandığı uygulamaları daima denetim etme alışkanlığının kısa bir müddetde yok olduğunu söylüyor.

“Twitter’da gördüğüm olumsuz görseller ve çatışma sarmallarına o kadar kapılmıştım ki, ayrıldığımda kas hafızam uygulamayı açmamı ve kaydırmaya başlamamı söylüyordu. Bir hafta ortasında bunu aştım.”

Florida’da yaşayan 34 yaşındaki pazarlamacı Christopher Britton, “Twitter’a 2008’de farklı ve daha yeni bir irtibat usulü olduğu için girdim” diyor.

Bilgilenmek için farklı kaynaklara başvurduğunu söyleyen Britton, “Mesajlaşma uygulamaları, tanıdığım beşerlerle bağlantı kurarken kâfi oluyor” diye konuşuyor.

Facebook ve Instagram’da sayfalar ve kümeler yönetecek kadar faal bir kullanıcı olan Kristen Womack, 2016’da Facebook’tan 2020’de ise Instagram’dan ayrılmış ve neredeyse hiç kimse bunu fark etmemiş:

“Tek bir kişi bile ‘Vay canına, artık seni Facebook yahut Instagram’da görmüyorum’ demedi.”

Los Angeles’ta yaşayan 42 yaşındaki proje yöneticisi Verlin Campbell ise doğum günlerinden örnek veriyor:

quasa.io

“Doğum günümde Facebook’ta rastgele 300 şahıstan yorum gelirdi. Artık etkileşimlerim daha gerçek. Doğum günümde 20 kişi bana ileti attı. Bununla daha memnunum.”