Özgün Eserleri Sahtelerinden Ayırma Rehberi: Geçersiz Eserlerin Kendini Muhakkak Eden Kusurları

Mustafa

New member
Giyimden konut eşyalarına, teknolojik aletlerden kırtasiye mamüllerine kadar her eserin düzmecelerini özgünlerinden ayırt etmeye çalışmak zorunda olduğumuz vakit içinderdayız. İnternet satıcılığının gelişmesiyle bir eser için arama yaptığınızda onlarca sonuçla karşılaşıyorsunuz. Aradığınız eserlerden hangisi yepyeni, bu eserleri hangi kriterlere nazaran seçmelisiniz ve neler gördüğünüzde derhal uzaklaşmalısınız? İşte sizin için hazırladığımız listeyle düzmece eserlerden kaçış haritanız elinizde! Her maddeyi inceledikten daha sonra almak istediğiniz esere bir tik atabilirsiniz.

1. Çoka kaçan indirimler geçersizlik belirtisi olabilir.

İndirimler şüphesiz düzmece eser radarına girmek zorunda değil. Yepyeni eserlerde de önemli indirimler olabilir. Bunu göz arkası etmeden bilmeniz gereken bir detay var yalnızca, özgün eserler ekseriyetle %70-%80 indirimle satılmaz. Daha da düşük fiyata satılma ihtimalinin de bulunduğunu sanmayın. Markalar dev indirim devrinde oldukları vakit, bunu reklam verdikleri tanınan platformlar başta olmak üzere her adım başında size hatırlatırlar.

2. Düzmece mamüllerin kusur hissesi bıraktıkları minik farklar.

Sahte eserleri haklı olarak daha ucuz yollarla üretmeye çalışıyorlar. Ayakkabı ve giyside yapay deri yahut plastik aksesuar, elektronik aletlerde ise kullanılmış ikinci el kesimleri tercih ediyorlar. Birinci bakışta manzara ve tasarım olarak orjinal eseri andırsa da ikinci ve daha dikkatli baktığınız vakit eserin defolarını fark edeceksiniz. Ucuz gereç ve ucuz personellik kesinlikle yanılgıyı gösterir.

3. Paketlemede eksik yan eserler.

Aldığınız ana eserin yanında ek olarak yan yahut yardımcı eserler olabilir. Örneğin bir telefonun paketinde garanti dokümanından şarj aletine kadar ek eserler bulunuyor. Şayet paketinizin eksik olabileceğini düşünüyorsanız çabucak hemen satın alma basamağında denetim edin. Online bir alışveriş yaptıysanız paketi açarken kesinlikle görüntü kaydı alın. Bu sayede eksik çıkan bir eserde hakkınızı savunabilirsiniz. Eserin iadesini yapmak için önünüzde bir mahzur kalmaz.

4. Eserlerin barkod numaralarını denetim edin.

Alacağınız eserin orjinal olduğunu üretici firmadaki seri numiçinden denetim ederek anlayabilirsiniz. Geçersiz mamüllerin yanlış yazılmış barkod numaraları olur ya da bu biçimde bir barkod numarası hiç olmaz. Bilhassa teknolojik eserler için bu denetimi yapmakta yarar var. Dünyanın en kaliteli kulaklık markasını manzara olarak taklit etmek mümkün olabilir fakat birebir ses kalitesini uydurma eserden duyamayacağınız kesin.

5. Satıcının başka mamüllerini denetim edin.

Online alışverişte birinci kere alışveriş yapacağınız bir satıcıya çabucak güvenemeyebilirsiniz. Bu satıcı hakikaten var mı ve öbür hangi eserleri bulunuyor denetim etmenizde yarar var. Gönül rahatlığıyla alışverişinizi tamamlamak için satıcının irtibat ayrıntılarını not almanız da daha sonradan işinize yarayabilir.

6. Özgün bir eserde yazım yanlışına yer yok.

Orijinal mamüllerin üzerinde yazım yanlışı görmeniz imkânsız. Dahası yepyeni bir eserin kullanım kılavuzunda ya da internet üstündeki eser açıklamasında anlatım bozukluğu ve dilbilgisi yanlışları bulunmaz. Düzmece eserler kendini en epey bu alanda belirli ediyor. Düzmece bir eserin ucuz olması kâfi görüldüğünden açıklama yazma işine itina gösterilmez. Eksik ögeli cümlelerle anlatılmış bir eseri asla özgün sanmayın.

7. Orjinal mamüllerin bir tartısı olur.

Bunu daha kıymetli olduğu manasında da düşünebilirsiniz. Bunun yanında geçersiz mamüllerin yalnızca estetik tasası oluyor. Bu yüzden de daha epeyce orjinal eseri imaj olarak taklit etmeye odaklanıyorlar. Bu durum da o eserin iç yapısının geri planda kalması demek oluyor. Özgün bir şarj aleti düzmece olanından daha ağırdır. Genel olarak teknolojik aletler için geçerli bu ayrıntıyı alışverişiniz sırasında aklınızda bulundurun. Sonuçta geçersiz eserin yapılma maksadı müşteri memnuniyeti değil.

8. Baktığınız eseri daha evvel satın alan müşterilere kulak verin.

Online alışveriş sitelerinin kurdu olmuş bir müşterinin, eser yorumlarını tahlil etmede üstün bir yeteneği olmalı. Baktığınız eserde çabucak hemen yorum dahi yoksa bu durum o eserin düzmece olduğu manasına gelmez. Lakin var olan yorumlara göre hareket ederek öteki bir satıcıya yönelebilirsiniz. Geçersiz yorumlar cümlelerdeki yapaylık ve yeniden eden okuyucuyu ikna etme uğraşından kendini aşikâr ediyor. Bu tuzaklara düşmeyerek ve görsel takviyeli yorumlara öncelik vererek alışverişinizde yepyeni esere ulaşabilirsiniz.