Yeni Bilim Doktorası kuantum bilimi programı – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
Bu dönem, Lopez de dahil olmak üzere 11 öğrenci ilk grup olarak yerleşiyor. Eylül ayından bu yana Bilim’ı evleri yapmaya ve kuantum bilgisi, sistemler, malzemeler ve mühendislik alanlarındaki çalışmaları ile boğuşmaya başladılar.

Aldıkları kapsamlı araştırma deneyiminin – kurs çalışması ve programa dahil edilen mentorlukla birleştiğinde – ister akademide bir eğitimci olarak ister gelişmekte olan bir alanda kuantum kariyerlerine devam etmeleri için geniş ve çok yönlü bir eğitim vermelerine yardımcı olacağı umulmaktadır. Bir üniversitede, ulusal bir laboratuvarda veya endüstride araştırmacı olarak bir sonraki seviye sistemler ve uygulamalar.

“Yeni bir entelektüel alana sahip olduğunuzda, öğrencileri bu alanda eğitmek ve bu alana gerçekten uyarlanmış bir müfredat hazırlamak iyi bir fikirdir – bu durumda: yeni kuantum teknolojilerinin arkasındaki mühendislik ve bilim anlayışı” dedi. John Doyle, Henry B. Silsbee Fizik Profesörü ve yeni programın bir parçası olduğu Bilim Kuantum Girişimi’nin eş-direktörü. “Bu yeni fikirleri, öğrencilerin yapmak istedikleri her şeyi yapmaya devam edebilecekleri gerçek sağlam bir temele dönüştürüyorsunuz.”

Kuantum mekaniği ve teknolojisi disiplinleri aşar. Bu alandaki ilerlemeler, sağlık hizmetleri, kuantum bilgi işlem altyapısı, siber güvenlik, ilaç geliştirme, iklim değişikliği tahmini, makine öğrenimi, iletişim teknolojileri ve finansal hizmetlerde gerçek dünyadaki atılımları başlatmayı vaat ediyor. Programa kabul edilen öğrencilerin geçmişleri bu çeşitliliği yansıtır – fizik ve bilgisayar bilimlerinden kimya, elektrik mühendisliği ve matematiğe kadar uzanırlar.

Sunulan çok yönlü müfredat, kaydolan öğrencilerin çoğu için itici faktörlerden biriydi. Aslında, MIT’de lisans öğrencisi olarak fizik ve bilgisayar bilimleri okuyan Vietnamlı uluslararası bir öğrenci olan Quynh Nguyen, kendisini bu konuda bu kadar tutkulu yapan şeyin, alanın disiplinler arası doğası olduğunu söyledi.

Nguyen, “Keşfedilecek çok fazla soru var” dedi.

Programın bir parçası olarak, kuantum bilgisi ve algoritmalar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi ve fizik profesörü Mikhail Lukin’in laboratuvarında üzerinde çalışılan programlanabilir kuantum simülatörü gibi kuantum sistemlerinin yeteneklerini keşfetmeyi umuyor. ultra hızlı bilgi işlem dünyası.

Yeni programın ana odak noktası araştırma deneyimidir. Zorlu ders yüklerinin yanı sıra, öğrenciler ilk yıl laboratuvar rotasyonlarına başlar ve bunu programın geri kalanında sürdürürler. Ayrıca disiplinler arası araştırma ve endüstri stajları yapmaları için şiddetle teşvik edilirler. Fikir, öğrencilere araştırmaların farklı laboratuvarlarda nasıl yapıldığına dair bir anlayış kazandırmaktır.

Nguyen’in çalışması gibi, öğrencilerin araştırmalarından bazıları teorinin yanında yer alıyor. Lopez’in lazerlerle yaptığı çalışma gibi diğer araştırmalar daha deneyseldir. Kuantum simülasyonu ve kuantum hesaplaması için deneysel platformları araştıran Youqi Gang, Markus Greiner’in laboratuvarında ultrasoğuk kuantum gazlarını inceleyen ilk rotasyonunu yapıyor. Gang, laboratuvarın atomları soğutmak ve manipüle etmek için kullandığı birçok optik, elektronik ve kontrol sistemini yavaş yavaş çalıştırmayı öğreniyor.

Gang, “Ekipman çok karmaşık,” dedi. “Birçok farklı lazer ışınımız var ve her şeyin çok iyi hizalanması gerekiyor… ve bazı günlük hizalamalar ve kalibrasyonlar yapmamız gerekiyor. İnsanlar ekipmanı nasıl optimize edecekleri konusunda çok düşündüler. Böylesine karmaşık bir makineye aşina olmak ve nasıl kullanılacağını öğrenmek çok güzel bir süreç.”

Programdaki öğrenciler derecelerini Fen-Edebiyat Enstitüsünden alacaklardır. Doktora fakültesi Program, Fen Bölümü’ndeki Fizik ve Kimya ve Kimyasal Biyoloji bölümlerinden ve Bilim John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan alınmıştır. Öğrenciler, farklı sınıf seçeneklerinin onlara kuantum bilimini disiplinler arasında keşfetme şansı sunduğunu söylüyor.

Örneğin, İstanbul’dan uluslararası bir öğrenci olan Nazlı Uğur Köylüoğlu bu sömestr çok farklı iki ders alıyor: kuantum bilgisi konularını kapsayan Fizik 271 ve katı hal fiziğine uygulanan kuantum teorisine bakan Fizik 295a.

Sınıfta veya araştırma laboratuvarlarında olmadıklarında, öğrenciler genellikle Entegre Bilim ve Mühendislik Laboratuvarı binasının beşinci katında kendileri için belirlenmiş ofis alanında bulunabilirler. Geniş alan, her bölümde çalışma istasyonları ve büyük bir toplantı odası bulunan iki paylaşımlı ofise ayrılmıştır.

Toplantı alanı, öğrencilerin haftalık öğle yemekleri için bir araya geldikleri ve bilimsel bir dergide dikkatlerini çeken bir şey, kendilerinin üzerinde çalıştıkları bir şey veya birinin istediği bir teori veya deney olsun, kuantum bilimindeki farklı konularda sunum yaptıkları haftalık dergi kulüplerine ev sahipliği yaptığı yerdir. Hakkında daha fazla öğrenmek için.

Çabalar, onların hızla birbirine sıkı sıkıya bağlı bir topluluk haline gelmelerine yardımcı oldu.

Köylüoğlu, “Program için bir kültür oluşturmaya başlamamıza yardımcı oldu” dedi. “Birbirimizin çalışmaları hakkında sürekli olarak güncel olmak, gerçekten aydınlatıcı ve insanların düşündükleri farklı yolları ve farklı soruları bulmamıza yardımcı oluyor.”

Doktora için HQI yöneticileri. program gelecekte programa 60 öğrenciye kadar kaydolmayı öngörüyor.

SEAS’ta Tarr-Coyne Elektrik Mühendisliği ve Uygulamalı Bilimler Profesörü Evelyn L. Hu, “Programdaki ilk öğrenci grubu yetenekleri, vizyonları ve ‘kuantum geleceğini’ benimseme konusundaki coşkuları açısından olağanüstü” dedi. Bilim Quantum Initiative’in direktörü. “Programın ve öğrencilerinin bu güçlü platform üzerinde gelişmeye devam etmesini umuyorum: program genişledikçe bile güçlü bir topluluk duygusunu korurken, görünüm ve fırsatlar açısından çeşitli ve çok yönlü.”