Yeni konsantrasyonda giriş kursu aldıktan sonra, şap kendi laboratuvarını kurdu – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
Sam Wattrus, kimya okuyacağını düşünerek Bilim’a lisans öğrencisi olarak geldi. Ancak, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde yeni bir disiplinler arası yoğunlaşma olduğunda, insan gelişimi ve rejeneratif biyolojiye (HDRB) giriş dersi aldı.

Şimdi, konsantrasyonun oluşturulmasından 14 yıl sonra, Wattrus ’16, Ph.D. ’22, bağımsız bir laboratuvar kuran ilk şap olarak kendini tam bir daire içinde bulur.

“Kök Hücre ve Rejeneratif Biyoloji (HSCRB) Bölümü [the home for the concentration] materyalleri öğrettikleri ve test ettikleri yöntemlerle bilim adamlarını eğitme konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor” dedi. “Size veriler ve bir senaryo veriyorlar ve laboratuvarda yaptığınız gibi bir deney tasarlamanızı istiyorlar. Açık uçludur, bu yüzden kavramları anlamalı ve uygulamalısınız. Özgürleştirici ve öğrencilere gerçekte nasıl bilim yapacaklarını öğretiyor.”

Wattrus, bölümün eğitim direktörü Bill Anderson’a kendisini nihai kariyer yoluna götürdüğü için teşekkür ediyor. “almadan önce [the introductory course] Bill ile SCRB10, kök hücre biyolojisinin oldukça ezoterik bir alan olduğu izlenimine kapıldım” dedi. “Ama Bill harika bir öğretim görevlisi – beni hızla bilgilendirdi ve karmaşık konularla ilgilenmeme yardımcı oldu.”

Dersi alırken Wattrus, Forst Ailesi Kök Hücre ve Rejeneratif Biyoloji Profesörü Amy Wagers’ın laboratuvarında çalışmaya başladı. Wattrus, “O muhteşem bir akıl hocası,” dedi. “Daha önce hiç laboratuvarda çalışmamış biri olarak bana birçok fırsat verdi.”

Bu iki deneyim, Wattrus’un HDRB’yi ikinci sınıf konsantrasyonu olarak ilan etmesine yol açtı ve laboratuvar araştırmalarında bir kariyerin nasıl olabileceğini tasavvur etmeye başladı. Suları biraz test etme ihtiyacı hisseden Wattrus, üçüncü sınıftan önceki yazı yurtdışında, Cambridge Üniversitesi’nde Nobel ödüllü gelişimsel biyolog John B. Gurdon’un laboratuvarında çalışarak geçirdi.

Wattrus, “Geldiğimde, John benden daha önce başka birinin üzerinde çalıştığı bir projeyi almamı istedi,” dedi. “Çalışmalarımı denetleyen belirli bir doktora sonrası veya yüksek lisans öğrencisi yoktu, bu ilk başta biraz sarsıcıydı çünkü her şeyi nasıl yapacağımı bilmiyordum. Ama kendi kendime ‘Bu problemi SCRB10 gibi düşün’ dedim. Kendimi bu çerçeveye geri koydum ve bu, bazı şeyleri çözmemi sağladı.”

“Birlikte çalışmak istediğim birden fazla fakülte vardı ve Boston biyoloji okumak için harika bir yer. Birkaç faktör artı içgüdüsel bir his, beni burada kalma kararına götürdü.

— Sam Wattrus

Wattrus, Wagers laboratuvarında tezini tamamlamaya devam etti ve 2016’da mezun olmadan önce prestijli bir Thomas Temple Hoopes Ödülü aldı. Gelişimsel ve Rejeneratif Biyoloji (DRB) yüksek lisans programına katılmak için Bilim’a döndü. doku ve organizmaların yenilenmesi.

“Diğer programları da beğendim ama DRB yine de favorilerimden biri oldu. Birlikte çalışmak istediğim birden fazla fakülte vardı ve Boston biyoloji okumak için harika bir yer. Birkaç faktör artı içgüdüsel bir his, beni burada kalma kararına götürdü.

Wattrus, hâlâ kök hücreler ve geliştirme üzerinde çalışmak istediğini biliyordu, ancak ağını Cambridge kampüsünün ötesine genişletmekle ilgileniyordu. Her ikisi de laboratuvarı Bilim’ın Longwood kampüsündeki Boston Çocuk Hastanesi’nde bulunan Len Zon’a ulaşmayı tavsiye eden akıl hocaları Anderson ve Wagers’a güvendi.

Wattrus, “Len harika bir danışman,” dedi. “Zon laboratuvarında geçirdiğim süre, bana HSCRB topluluğu içinde kalırken yeni bir ortamda yeni insanlarla çalışma fırsatı verdi.”

Wattrus, zebra balığı embriyolarındaki kan kök hücrelerinin makrofajlar olarak bilinen bağışıklık hücreleriyle nasıl etkileşime girdiğini araştırdı. Canlı görüntüleme ve hücresel barkodlamayı kullanan Wattrus ve bir araştırma ekibi, makrofajların kök hücreleri doğduktan hemen sonra kalite açısından incelediklerini keşfettiler. Stres belirtileri gösteren hücrelerin makrofajlar tarafından yutulup yendiğini, sağlıklı kök hücrelerin yaşamasına izin verildiğini ve seçici olarak çoğaltıldığını buldular. Ayrıca, stres altındaki kök hücrelerin, yüzeylerinde “beni ye” sinyali olarak işlev gören Calreticulin adlı bir protein tarafından etiketlendiğini gözlemlediler. Kalretikülin içermeyen veya çok az miktarda bulunan kök hücreler yenmedi ve genişlemeye teşvik edilmiş gibi görünüyordu. Bu çalışma geçen yılın sonlarında Science dergisinde yayınlandı.

Wattrus, “Makrofajın bir kök hücreyi doğrudan ortadan kaldırdığı veya amplifikasyon için seçtiği bu çok havalı karar noktasını keşfettik” dedi. “Temel biyoloji açısından bakıldığında, bu çok ilginç, ancak benzer yüksek stres sinyallerine sahip kanserli veya kanser öncesi olan sorunlu hücreler için de etkileri olabilir. Tipik olarak, kanser hücreleri bir makrofaj ile etkileşimi engellemek için ikincil bir sinyal koyacaktır. Lösemiye veya diğer kan kanserlerine yol açabilecek kanserli hücreden kurtulmak için bu sinyallerle oynayabilirsiniz.”

Wattrus, Kasım 2022’de tezini savundu ve bu yılın başlarında Massachusetts General Hospital’da Moleküler Biyoloji Bölümü’nde kendi laboratuvarını açtı ve burada yeni nesil araştırmacıların eğitilmesine yardımcı olurken tez çalışmasını genişletmeyi planlıyor.

Wattrus, HDRB kurslarına ve HSCRB topluluğuna bugün bulunduğu yere gelmesine yardımcı oldukları için teşekkür ediyor. “Bölüm ayrıca harika bir lisansüstü öğrenci topluluğuna ve öğretim ve mentorluğa derinden önem veren süper destekleyici öğretim üyelerine sahiptir. Laboratuvardaki sıradan bir insan değilsin ve bu dünyalar kadar fark yaratıyor.”