Jorge Martínez’in bugün yaşadığı ev hangisi?

Geçtiğimiz günlerde ünlü aktörün haberi geldi. Jorge Martinez sağlık durumu kötüydü, ekonomik sorunlar ve Casa del Teatro’da yaşamak.

Medya hemen bunu doğrulamaya çalıştı ama 76 yaşındaki oyuncu not vermek istemedi kendisini bir televizyon programına ses göndermekle sınırladı ve burada maddi veya sağlıkla ilgili herhangi bir sorununun olmadığını söyledi. Daha sonra Clarín ile temasa geçti ve telefon görüşmesiyle “iyi olduğunu” açıklamaktan sorumluydu.

Jorge Martínez. Fotoğraf: Arşiv

Daha önce huzurevinde kaldıktan sonra emekli oyuncuların kaldığı Casa del Teatro’da yaşadığı bir gerçek. Bekleme listesine kaydoldu ve kızının bakışları ve ilgisi altına girdi.

Tiyatro Evi nasıl bir yer?

Tiyatro Evi’nin tarihi büyüleyici. 1938 yılında Başkan Marcelo T. de Alvear’ın eşi Regina Pacini tarafından yaratıldı.kendi inisiyatifiyle, tiyatro faaliyetleriyle bağlantılı, yaşlı ve kaynaksız insanlar için bir konaklama yeri olarak hizmet etmek amacıyla.

Ünlü mimar Alejandro Virasoro tarafından tasarlanan görkemli bir art deco binasıdır. Santa Fe 1243’te bulunuyor. Ulusal bir tarihi anıttır ve 2. ve 3. katlarda Regina adlı bir tiyatro inşa edilmiştir.

Buenos Aires Tiyatro Evi’nin cephesi. Fotoğraf: Lucía Merle

Açılışta Cumhurbaşkanı ve First Lady’nin yanı sıra Iris Marga, Luisa Vehil, Pierina de Alessi, Florencio Parravicini ve Marcos Caplan gibi isimler de hazır bulundu. İki gün sonra ilk sekiz misafir geldi.

Yıllarla Kendilerini işsiz ve asgari emeklilik maaşı olmadan bulan sanatçıların sayısı giderek arttıbu yüzden sokağa düşmemek için Casa del Teatro’ya döndüler. 2019 yılında Milli Kültür Bakanlığı masrafların bir kısmını karşılamak üzere kendisine 1.600.000 peso tutarında sübvansiyon verdi.

Orada yaşamak için gerekenler

Toplam 40 oda var ve neredeyse tamamı dolu. Orada yaşamanın şartları: Sanatsal faaliyette bulunmak, 65 yaşını doldurmuş olmak ve mülk sahibi olmamak.

Bir diğer gereklilik ise tıbbi altyapısı olmadığı için kendi kendine yetebilmesidir. Bütçe nedenlerinden dolayı kalıcı bir sağlık hizmeti mevcut değildir. 24 saat hemşire var. Fiziksel ve psikolojik korumanın yanı sıra tedavi edici bir spor salonu da mevcuttur.

Son yıllarda Joe Rígoli, terzi Etelvina Ferreyra, Nélida Romero, Liana Lombard, Colomba, Horacio Dener, dansçı Shadia, Ernesto Nogués, Chola Amaya, Felisa Bonorino (Pedro Quartucci’nin dul eşi), Esther Stein, Ada Katz gibi sanatçılar sahneye çıktı. orada yaşadı. , José Di Zeo, Agustín Busefi, Samy Zarember, Margot Rusel, Estrella Rivera, dansçı Roberto Roth, Pilar Ferrer, yazar Amalia Colombo ve Mario Amaya.

Ortadaki birçok figür dahil Mirtha Legrandhayatta kalmalarına yardımcı olmak için sürekli bağışlarda bulundular.

Linda Peretz, Tiyatro Evi’nin başkanı. Fotoğraf: Lucía Merle

Linda PeretzKasım 2016’da başkanlığı üstlenen Casa del Teatro’nun kapılarını halka açarak, toplantılar, dayanışma etkinlikleri ve topluluk provaları aracılığıyla bölge sakinlerine mesleklerini geri kazanma fırsatı verdi.

Kat kat

İçinde düşük seviye binanın Sanatçılar Butiği, kurumun desteklenmesine yardımcı olan bir konum. En işlek yerlerden biri çünkü Satılan her şey sanatçıların kraliyet gardırobunun bir parçası para toplamak için bağışta bulunanlar.

Lüks balo elbiseleri, terziler ve kokteyl kıyafetleri dahil her şey var. Pazartesiden cumaya saat 14.00’ten 18.00’e kadar açık.

Casa del Teatro Butik, “Iris Marga” odasında faaliyet gösteriyor ve en işlek yerlerden biri çünkü burada satılan her şey, onu bağış toplamak için bağışlayan sanatçıların gerçek gardırobunun bir parçası. Fotoğraf: Lucía Merle

Halka ücretsiz erişim alanında ayrıca Carlos Gardel Müzesi ve Tiyatro Kütüphanesi bulunmaktadır.

O Carlos Gardel Müzesi Annesi tarafından Armando Delfino’ya (oğlunun avukatı) bağışlanan ve Delfino’nun dul eşinin daha sonra Casa del Teatro’ya miras bıraktığı Gardel objelerini sunuyor.

Casa del Teatro’daki Carlos Gardel Müzesi. Fotoğraf: Lucía Merle

Tiyatro Evi Kütüphanesi ücretsiz olarak başvurulabilecek beş binden fazla kitap sunuyor. Tarihsel veriler, el programları ve Florencio Sánchez ödülleri var. Ayrıca Libertad Lamarque, Zully Moreno, Lolita Torres, Iris Marga, Mercedes Sosa ve Beatriz Salomón gibi isimlere ait kostümlerin yer aldığı mini bir sergi de yer alıyor.

Sahne sanatları konusunda uzmanlaşmış ve ünlü sanatçıların kostümlerinin yer aldığı mini bir sergiye sahip Tiyatro Evi Kütüphanesi. Fotoğraf: Lucía Merle

İçinde ikinci ve üçüncü kat Bağımsız yapımcılara kiralanan ve ikametgahı maddi olarak destekleyen gelir kaynaklarından biri olan Regina tiyatrosu bulunmaktadır. Odaya 2019’dan bu yana, adanmışlığı ve kariyeri onuruna Mirtha Legrand’ın adı verilmiştir.

Fuayede var Büyük Benito Quinquela Martín’in iki heybetli tablosuRessam tarafından, kariyerinin zirvesinde olduğu 1928 yılında, kurucusu Regina Pacini ile olan dostluğu nedeniyle bağışlanmıştı. Birkaç yıl önce, tütün dumanı, yetersiz aydınlatma, olumsuz sıcaklık ve nem koşulları ve hatta binadaki yangının sonuçları nedeniyle harap oldukları için özel olarak restore edildiler.

Benito Quinquela Martín’in resimlerinin bulunduğu Regina tiyatrosunun fuayesi. Fotoğraf: Lucía Merle

İçinde Dördüncü kat Şapel çalışıyor. Her gün tespih duası yapılıyor ve ayin yapılıyor. Sanatçıların koruyucu azizi olan San Ginés’in imajıyla korunmaktadırlar.

Şapel, Casa del Teatro’nun dördüncü katında faaliyet göstermektedir. Her gün tespih duası yapılıyor ve ayin yapılıyor. Fotoğraf: Lucía Merle

Odalar işgal ediyor beşinci, altıncı ve sekizinci kat.

Tiyatro Evi’ndeki odalardan biri. Fotoğraf: Lucía Merle

İçinde 7. ve 10. katlar Ulusal Tiyatro Enstitüsü’nün genel merkezidir ve 9. kat Yemek alanı, mutfak ve dinlenme odaları bulunmaktadır.

Casa del Teatro’nun 9. katında yemek, oturma ve dinlenme alanı bulunmaktadır. Fotoğraf: Lucía Merle
Casa del Teatro’nun beşinci, altıncı ve sekizinci katlarını kaplayan odalardan bir diğeri. Fotoğraf: Lucía Merle

Oyun yazarı Alberto Vacarezza’ya göre “Tiyatro Evi, sanat yolcularının yaşlılıklarını ve yorgunluklarını konakladıkları handır. Ve sahibinin ruhu o kadar cömert ki, uyum hayal edenlerin yalnızca sesleri biriktirebileceğini biliyor.”

Ve Mirtha Legrand’ın haklı olarak söylediği gibi, “Tüm hayranlığı hak eden ve hükümetin, iş adamlarının ve aktörlerin büyük desteğine ihtiyaç duyan bir kurum. Durumu çok iyi olan bizler her zaman işbirliği yapmalıyız. Harika bir çalışma.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir